ZWIEDZANIE ZACHODNIEGO BERLINA CZĘŚĆ 2

Rozebrany mur pozostawił po sobie nie zagojoną bliznę na obliczu centrum miasta. Od strony zachodniej zasadzono drzewa, przedłużając w ten sposób Tiergarten o kilka metrów. Od wschodu, trawiasty nieużytek czeka, aż robotnicy budowlani przybliżą Wschód do Zachodu. Odcięty przez mur Potsdamer Platz by! kiedyś osią komunikacyjną Berlina zaprojektowaną za panowania Fryderyka Wilhelma I. To rozwiązanie urbanistyczne wynikało z chęci naśladowania słynnych na całą Europę paryskich bulwarów. Chodziło głównie o zapewnienie otwartej przestrzeni, niezbędnej dla parad wojskowych. Ziemia wokół Potsdamer Platz została niedawno zakupiona przez firmy Sony i Daimler-Benz – na pewno nie w celu dalszego kultywowania tych pagórków porośniętych trawą. Na skraju placu znajduje się bunkier Fuhrera, w którym krótko przed śmiercią Hitler poślubił Ewę Braun. Plany odbudowy bunkra zostały odrzucone wobec poważnych obaw, że miejsce tcf stanie się dla skrajnej prawicy obiektem kultu. Wraz z ponownym otwarciem Geisterbahn- hófe (stacje pod wschodnim Berlinem – niegdyś strzeżone przez wojsko i starannie ominięte podczas rozbudowy metra) wypuszczono na wolność dotąd tam pokutujące duchy wszelkiego rodzaju.

Haus am Chcckpoint Charlie, Friedrichstr. 44 ( 251 10 31, U-Bahn Kochstr. lub autobus # 129) to muzeum urządzone w miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się słynne przejście graniczne. Posługując się fotografią i filmem, muzeum przybliża historię muru, łącznie z dramatycznymi próbami ucieczek ze Wschodu. Wewnątrz stoi samochód, w którym Johannes Ehret w 1988 r. przemycił przez granicę swoją sympatię. Gdy zwiedzający usiłują wkraść się do auta, znajdują wewnątrz lalkę wielkości dorosłego człowieka, na twarzach pracowników muzeum zauważyć można dyskretny uśmiech.

Na piętrze zgromadzono eksponaty dotyczące praw człowieka oraz artystyczne próby przedstawienia muru. Filmy dokumentalne z komentarzem w języku niemieckim wyświetla się codziennnie od 9.00 do 17.30. (Muzeum czynne codz. 9.00-22.00. Wstęp 7,50 DM, studenci 4,50 DM.)

Berlin może oszołomić, w gąszczu tego rozległego miasta łatwo poczuć się zagubionym. Powyżej, w Orientacji, podaliśmy informacje o głównych dzielnicach miasta. Poniżej, zwiedzanie atrakcji podzieliliśmy na cztery części: centrum Berlina Zachodniego, Wschodniego, przedmieścia zachodnie i wschodnie. Muzea wymienione są w oddzielnej części, także poniżej. Większość z najważniejszych atrakcji Berlina znajduje się przy trasie autobusu #100, prowadzącej z Dworca Zoo do Alexanderplatz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>