Zwiedzanie – Wittenberg

Miasto poszczycić się może kilkoma ważnymi zabytkami, z których trzy związane są z życiem Lutra. Po wyjściu z dworca kolejowego należy iść prosto i skręcić ostro pod torami w Collegienstr. – ulica ma tylko 1,2 km długości i przy niej mieszczą się wszystkie najważniejsze atrakcje. Po prawej stronie stoi mizerny wiąz, pod którym Luter w wyzywającym geście spali! papieską bullę obwieszczającą jego ekskomunikę. Pod nr 54 przy Collegienstr. znajduje się dom Lutra, Lutherhalle, do którego wprowadzi! się w 1508r. Na miejscu dostępna jest broszura w języku angielskim (1 DM). W muzeum goszczącym we wnętrzu prześledzisz przebieg reformacji i dzieje przełomowego niemieckiego przekładu Biblii. Bibliofile będą usatysfakcjonowani obcowaniem z dawną prasą drukarską i zachowanym w nieskazitelnym stanie egzemplarzem pierwszej książki wydrukowanej na Zachodzie, Biblią Gutenberga. Pokój mieszkalny rodziny Lutrów na pierwszym piętrze zachowano w nie zmienionym kształcie widnieje nawet napis jednego z nieznośnych turystów – car Piotr Wielki zapisał swoje imię nad drzwiami podczas swojego pobytu w 1702 r. (Wt.-nd. 9.00-18.00. Ostatni zwiedzający wpuszczani są o 17.30. Wstęp 4 DM, studenci i emeryci 2 DM).

Kościół Najświętszej Marii Panny (St. Marienkirche), słynny ze swojego ołtarza namalowanego przez farmaceutę i malarza Cranacha Starszego, usytuowany jest przy Collegienstr., w pobliżu rynku. Artysta włączył w scenę biblijną Marcina Lutra to samo zresztą zrobił z kilkoma innymi dostojnikami miejskimi (pn.-sb. 9.00-12.00 i 14.00-17.00, XI-IV pn.-sb. 10.00-12.00 i 14.00-16.00). Nie opodal wznosi się wittenberski ratusz z okazałą fasadą i późnorenesansowym portalem. Oprócz tego plac zajmują pasujące tu pomniki Lutra i Meianchthona oraz Jungfernrdhrwasser (źródło młodości). Orzeźwiająca (i zdatna do picia) woda tej XVI-wiecznej studni nadal płynie przez oryginalne drewniane rury. Biuro turystyczne sprzedaje niewielkie garnuszki tej „wody młodości”, ale tak naprawdę w środku jest dobry niemiecki sznaps.

Idąc dalej Collegienstr. dochodzi się do kościoła zamkowego (Schło pkirche), zwieńczonego okazałą barokową kopułą. Wewnątrz znajduje się kopia 95 Tez, wywieszonych przez Lutra na drzwiach tego kościoła. Szczątki człowieka, który walczył o dokonanie przekładu pisma na język zwykłych ludzi pochowano, jakby na ironię, pod płytą z napisem w języku łacińskim. Towarzyszący mu za życia Filip clanchthon i po śmierci leży w pobliżu Lutra. Wzorowy stan kościoła jest zasługą esarza Karola V, który pokrył koszty odnowy przeprowadzonej w lalach 40. XIX w. / tym samym czasie na jego polecenie 15 osób zbadało, czy to aby na pewno tutaj ochowano Lutra. Kryptę otwarto potajemnie, w obawie, że jeśli ciało Lutra nie ostanie znalezione, kościół będzie skompromitowany. Szczątki Lutra znaleziono a przynajmniej przekazano taką wiadomość (pn. 14.00-17.00, wt.-sb. 9.00-12,00

– 14.00-17.00, nd. 10.30-12.00 i 14.00-17.00 XI-IV wt.-sb. 10.00-12.00 i 14.00-16.00, d. 14.00-16.00, nd. msza św. o 9.00). Żeby przez kilka godzin porozkoszować się przyrodą trzeba wsiąść w autobus 5 kursów dziennie) odjeżdżający z Mauerstr. w kierunku Wórlitzcr Park. Park łożył miejscowy książę, który zapragnął, aby jego dziwaczny pałac i dom w stylu gotyckim otaczała egzotyczna flora i fauna. (Czynne od świtu do zmierzchu).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>