ZWIEDZANIE – ERFURT

Nad miastem, na wzgórzu Domhiigel. wznosi się jedna z najwspanialszych wschodnioniemieckich katedr. Wrażenie potęgują jeszcze wiodące do niej szerokie kamienne schody położone na zboczu, sama wielkość świątyni oraz witraże na chórze, Tutaj Luter otrzymał święcenia kapłańskie. Podczas odprawianej przez siebie pierwszej mszy św. rzucił Biblią w kierunku ołtarza. Twierdził, że ujrzał tam diabła, który pojawił się lam jako żywy, gdy on przygotowywał się do podniesienia. Biskup nie był zachwycony. Zespół katedralny obejmuje leż kościół św. Seweryna, w którego prostym wnętrzu z piaskowca wyróżnia się sarkofag świętego. (Katedra i kościół pn.-pt. 9.00-11.30 i 12.03-17.00. sb. 9.00-11.30 i 12.30-16.30, nd. 14.00- 16.00).

Z rozległego placu katedralnego (Domplatz) szeroka Marktstr. prowadzi w dół do Fischmarkt, przy którym stoją dawne domy cechowe o raczej dziwnych fasadach oraz ratusz z 1869 r. (codz. 9.00-16.00). Marktstr. wiedzie do rzeki Gery, której brzegi laczy Kramerbrucke, zabudowany most z czasów średniowiecza. Mieści całe mnóstwo sklepików, pochodzących z XII w. W piętnastym stuleciu most leżał na szlaku handlowym wiodącym z Paryża do Kijowa. Z lego „mostu z zabudowaniami” nie widać nic oprócz jego starych murów. Most jest jeszcze bardziej fascynujący z dołu – warto przyjrzeć mu się z brzegu rzeki. Po przeciwnej stronie znajduje się niewielki domek Bruckenmuseum, gdzie poznać można historię mostu, jak również lokalne tradycje, a także zobaczyć stroje z okresu średniowiecza. (Wl.-nd. 10.00- 18.00. Wstęp 2 DM, dzieci 1 DM.)

Po przejściu przez most, kierując się w Gotthardstr. i kawałek w lewo w Kirchengasse, dochodzi się do Augustinerklostcr. 10 lat swojego życia spędził tutaj Marcin Luter jako mnich augustyński. Dopiął swego – klasztor obecnie pełni funkcję kolegium protestanckiego. (Zwiedzanie wl.-sb., co godz. 10.00-12.00 i 14.00-16.00 Xł-III wt.-sb. o 10.00, 12.00 i 14.00 oraz po nabożeństwach niedzielnych o 9.30). Klasztorna biblioteka posiada pozycje zaliczane do najcenniejszych starodruków w Niemczech, między innymi kilka dawnych wydań Biblii z własnoręcznymi adnotacjami Lutjra. Podczas drugiej wojny światowej książki usunięto z biblioteki, aby urządzić w niej schron przeciwlotniczy. Amerykańskie bomby, które spadły na bibliotekę w lutym 1945 r., przyniosły śmierć 267 osobom lam ukrytym, księgozbiór ocalał nietknięty.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>