ZWIEDZANIE – ERFURT CZĘŚĆ 2

Jeśli z Kramerbrucke pójdzie się Futterstr. i skręci w prawo w Johannesstr., dotrze się do Kaufmannerkirche, kościoła, w którym związek małżeński zawarli rodzice Bacha (pn.-pt. 10.00-12.00 i 14.00-16.00, nabożeństwa sb. 18.00 i nd. 10.00). Przed kościołem stoi Marcin Luter na piedestale ozdobionym scenami z jego studenckich czasów. Z wysokości obdarza on świętobliwym spojrzeniem maluczkich krzątających się po Anger, szerokiej promenadzie, która dzięki swoim fontannom i pomnikom ubiegać się może o tytuł najbardziej atrakcyjnej ulicy handlowej Niemiec Wschodnich. Na pewno nie jest to Mediolan (ani nawet, powiedzmy, Dortmund), ale dwa sklepy Benettona, bary szybkiej obsługi oraz kino z widoma salami projekcyjnymi w sposób niezbity wprowadzają Erfurt w świat owładnięty fetyszem dóbr konsumpcyjnych. Architektura budynków ulicy, w większości dziewiętnastowieczny klasycyzm lub secesja, jest w sianie urzec przechodnia, chociaż kilka enerdowskich brzydactw psuje efekt. Naprzeciwko poczty mieści się dom nr 6, w którym zatrzymał się car Aleksander I, kiedy w 1808 r. przybył tu. aby spotkać się z Napoleonem. Warto zajrzeć do Angermuseum, Anger 18, z bardzo ciekawymi zbiorami średniowiecznych przedmiotów (wt. i czw.-nd. 10.00-17.00, śr. 10.00-20.00, wstęp 2 DM, studend i emeryci 1 DM).

Przy końcu Anger należy skręcić w prawo, żeby dojść do Staathalterei, masywnego, barokowego budynku, w którym komuniści sprawowali rządy nad miastem. W niedużym salonie na drugim piętrze w 1808 r. Napoleon spoi kał się przy śniadaniu z Goethem. Goethe napisał później, że Napoleon przez cały czas rugał go za ponure utwory, które francuski dyktator znal prawie na pamięć. W innej wersji tego wydarzenia, przedstawionego przez czeskiego pisarza Milana Kunderę w powieści Nieśmiertelność, Napoleonowi Goethe mylił się z Schillerem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>