ZAKUPY W BERLINIE

Kiedy Berlin, jak cały blok wschodni, był odizolowany od zachodniego świata, jego mieszkańcy nie mieli innego wyboru i musieli kupować tylko produkty rodzime. Dzięki otwarciu tego rynku miasto zgromadziło oszałamiającą różnorodność rzeczy na sprzedaż: w Berlinie można kupić wszystko i to za każdą cenę, jaką można sobie tylko wymyślić. Wielką świątynią konsumpcjonizmu jest siedmiopiętrowy, największy w całej Europie, dom handlowy KaDeWe – przy Wittenbergerplatz. Nazwa pochodzi od niemieckiego określenia „Dom handlowy Zachodu” (Kaufttaus des Westens). Dla wielu tysięcy enerdowców, przybyłych do Berlina zaraz w pierwszych dniach po otwarciu muru, KaDeWe byt właśnie tym Zachodem – rogiem obfitości modnych produktów o wysokim standardzie. Nawet w turystach przybywających z Zachodu, ostentacyjny materializm, z jakim mamy tu do czynienia, jest w stanie albo wzbudzić podziw, albo przyprawić o mdłości. (Fotografowanie zabronione!) Żeby móc w to uwierzyć, trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy dział spożywczy na szóstym piętrze (godziny pracy, patrz: Gastronomia, powyżej).

Cala Kurfürstendamm jest jedną wielką dzielnicą handlową, ale na uwagę najbardziej zasługują Ku’damm Eck (róg Joachimstalerstr.) i Ku’damm Block (okolica Uhlandstr.). Przy Bleibtreustr. ulokowane są sklepy, w których ceny sięgają mniej więcej tak wysoko, jak możliwości finansowe przeciętnych turystów, z kolei butiki przy Niimbergerstr. (zwłaszcza w pobliżu Tauentzienstr.) świetnie (i wyłącznie) nadają się do kontemplacji. Wilmersdorferstr. w dzielnicy Charlottenburg to ulica sklepów o dosyć umiarkowanych cenach i dobrym towarze, zwłaszcza jeśli chodzi o buty. Wszelkie szczegóły znaleźć można w bezpłatnej broszurze Shopping in Berlin, która dostępna jest w biurze turystycznym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>