WSCHODNI HARZ (Ostharz)

Heinrich Heine napisał, że nawet Mefistofeles zatrzymał się strwożony gdy zbliżał się do Harzu, gór najmilszych sercu szatana. Nietrudo spostrzec dlaczego Heine, tak jak i Goethe, Bismarck i mnóstwo innych, zakochali się w tych spowitych mgłą lasach. Miasta Harzu łączy wspólny element – wszędobylska postać wąsatego Rolanda dzierży swój miecz w niemal każdym zakątku. Siostrzeniec Karola Wielkiego, uwieczniony w „Pieśni o Rolandzie”, z niejasnych powodów został przez miejscowe społeczności obrany za lokalnego bohatera. Nad Wernigerode uparcie trwają na wpół opuszczone zamki Quedlinburg i Halberstadt. Przejazd kolejką Harzquerbahn staje się radosną atrakcją. Wytworny antyk, wąskotorowa ciuchcia, ciągnie wagoniki poprzez Harz na trasie od Nordhausen do Wernigerode, po drodze mijając miasteczka o nazwach tak nieszczęsnych jak Sorge i Elend (Smutek i Niedola) i wjeżdża na szczyt Drei-Annen-Hohne o wysokości 540 m. Zniesienie wewnętrznej granicy niemieckiej otwarło góry dla większej liczby urlopowiczów poszukujących zabytkowych wiosek, dobrych warunków narciarskich i ciekawych terenów do wędrówek po górach. Słowem, Wschodni Harz na nowo uczy się, jak zwabiać do siebie turystów.

Do mniejszych miast tego rejonu zalicza się [Isenburg, z amfiteatrem (2,20 DM) i muzeum górnictwa, a Elbingerode posiada Shaubergwerk „Buchenberg”, jaskinie górnicze oraz muzeum ( 039454/22 06). Osławione Hermannshöhle i Baumannshöhle w Rübeland oddalone są o krótką przejażdżkę autobusem w tych olbrzymich jaskiniach znowu jest okazja do nauczenia się, i powtórnego zapomnienia, które to są stalak ty ty, a któ re stalagmity . Hermannsho hle ( 039454/91 10pn.-nd.9.l5-l6.l5, 7 DM, studenci 3,50 DM) Baumannshöhle (»039454/92 08 takie same godziny i ceny). Główny dworzec kolejowy Wernigerode sąsiaduje z dworcem autobusowym dla autobusów regionalnych, kursujących po całym Wschodnim Harzu. Przez region przebiegają granice krajów związkowych Dolnej Saksonii, Saksonii-Anhalt oraz Turyngii. Nowe linie autobusowe łączące Wschodni i Zachodni Harz przywracają krainie wspólną tożsamość. Latem 1993 r. autobusy wyjeżdżają z Bad Harzburg o 8.15, 8.50, 9.50, 12.45, 13.50, 17.00 i 18.15, a z Wernigerode do Bad Harzburg o 6.40, 7.50, 9.50, 10.45, 14.20, 15.45 i 19.15. (Informacje o kursowaniu autobusów w Zachodnim Harzu patrz: Dolna Saksonia). W czerwcu trwa sezon na górskie czereśnie. Harzkirschen, które sprzedawane są na straganach w każdym mieście.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>