W kierunku południowym: Dahlem, Zehłendorf i Grunewałd

Na zachód od Dahlem leży Zehłendorf, najwytworniejsza dzielnica mieszkalna Berlina. W jej południowo-zachodnim zakątku wnikliwe oko ciekawego turysty przyciąga Most Glienecker, łączący niegdyś Zachód z NRD. W okresie „zimnej wojny”, zamknięty dla ruchu drogowego, stal się słynny jako miejsce, w którym dokonywano wymiany przechwyconych szpiegów. Najsłynniejszym takim zdarzeniem była wymiana amerykańskiego pilota U-2, Gary Powersa za radzieckiego szpiega Abla Iwanowicza. (Autobus #116 z dworca autobusowego Wannsee do końcowego przystanku linii.)

Latem przyjemnie jest przewietrzyć się nieco w lesie. Przeszło 300 hektarów niedalekiego lasu Grunewald doskonale się do tego nadaje. Gdy się już tam przybyło, warto odwiedzić Jagdschloß (»81335 47), odnowiony królewski dworek myśliwski, w którym obecnie znajduje się wartościowa kolekcja malarstwa europejskiego, między innymi dzieła Rubensa, van Dycka i Cranacha (wt.-nd. 10.00-18.00, wstęp 2,50 DM, studenci 1,50 DM). W letnie wieczory w ogrodach dworskich odbywają się koncerty na świeżym powietrzu, początek zwykle około 20.00 (informacje o programie uzyskać można telefonicznie). Do dworku i lasu Grunewald najlepiej dojechać autobusem #115 do Brücke Museum, stamtąd do lasu dochodzi się Pücklerstr.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>