Tegel i Plötzensee

Las i jezioro w Tegel (U-Bahn 6: Tegel) należą do najspokojniejszych w Berlinie. Można tutaj popływać, pojeździć na nartach wodnych, lub pożeglować łódką po jeziorze (trzeba przejść się na Alt Tegelstr.). Las pozostał prawie nietknięty, a ścieżki prowadzą do odludnych jego zakątków. Ze stacji U-Bahn należy iść Karolinenstr., wsiąść do autobusu # 133 albo 222 i po przejechaniu dwóch przystanków znajdziemy się w samym środku lasu.

Pomnik ofiar nazizmu w Plötzensee, Gedenkstätte Plötzensee ( 344 32 26 autobus #123 ze stacji S-Bahn w kierunku „Tiergarten” do Goerdelerdamm, stamtąd 200 m Hiittingpfad – od kanału, wzdłuż wysokiego muru z cegły) mieści się w dawnych celach straceń z czasów Trzeciej Rzeszy. Umieszczona tam wystawa przedstawia świadectwa wyroków śmierci wykonywanych na „wrogach narodu”. Wśród straconych tutaj byli między innymi oficerowie, którzy dokonali nieudanej próby zamachu na Hitlera w 1944 r. W murach tego więzienia stracono ponad 2500 osób. Nienaruszony budynek przetrwał naloty bombowe w czasie drugiej wojny światowej. Haki, na których wieszano ofiary, nadal tkwią w tym samym miejscu. Kamienna urna stojąca przed pomnikiem zawiera ziemię z nazistowskich obozów koncentracyjnych. O pomniku można poczytać w języku angielskim – literaturę na ten temat otrzymać można w biurze (codz. 8.00-18.00 II i X 8.30-17.30 XI i I 8.30-16.30 XII 8.30-16.00. Wstęp bezpłatny).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>