TANGERMUNDE – DALSZY OPIS

Olśniewający ratusz (Rathaus) przy rynku należy do najwspanialszych w Niemczech udynków z cegły glazurowanej. Wewnątrz mieści się muzeum historii miasta. (Wt.-nd. 0.00-19.00. Wstęp 2 DM, studenci i dzieci 1 DM). Przy Lange-Str., za ratuszem, wznosi ię Neustadter Tor, do 1925 r. główna brama w murach obronnych miasta. Warto vrócić uwagę na płytki ceramiczne na zewnątrz – znajduje się na nich Meduza oraz erby wszystkich uprawnionych do pobierania podatków w mieście. (Wnętrze niedo- tępne dla zwiedzających, jeśli nie zostało to wcześniej uzgodnione. Należy spytać biurze turystycznym).

Poza starym miastem, po drugiej stronie Neustadter Tor, znajdują się ruiny klasztoru ominikanów (Dominikaner Kloster, 1438 r.), porzuconego przez mnichów podczas ojny trzydziestoletniej. Jeśli, wróciwszy do miasta przez bramę, skierujecie się w stronę ościelnych wież, to traficie do kościoła św, Stefana (St. Stephanskirche), którego udowę rozpoczęto w XIV w. Organy oraz renesansowe nagrobki wewnątrz są wiadectwem niegdysiejszego bogactwa miasta (sb. 15.00-16.00, nd. 11.00-12.00 wstęp datny). Niedaleko kościoła znajduje się Huhnerdorfer Tor. Przez nią można wyjść oza mury miejskie i iść dalej Huhnerdorfer Str. aż do pozostałości twierdzy. W obrębie ch murów Tangermimde było blisko stania się stolicą Niemiec. Kanzlei (cesarska sala rzyjęć) z boku twierdzy jest wszystkim, co przetrwało po tych szumnych dniach. Tak ‚ owak, spacerując po tym zabytku i dalej w stronę portu, ma się okazję podziwiać spaniałe widoki. Droga powrotna do miasta prowadzi kolo portu i dalej Hohlweg.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>