SZLEZ WIK-HOLSZTYN – HISTORIA

Po uzyskaniu w 1189 r. prawa do żeglugi po Elbie, Hamburg zabrał się za zwalczanie piratów i konkurencji handlowej – w XIII w. był już wiodącą potęgą Hanzy. Położone nad kilkoma rzekami miasto stało się ośrodkiem tranzytowym dla towarów z Lubeki i rejonu Morza Bałtyckiego. Ogromne zyski z działalności transportowej w naturalny sposób skłoniły hamburczyków do zajęcia się innymi dziedzinami z zakresu finansów – w 1558 r. powstała tu pierwsza niemiecka giełda, a na początku XVII stulecia założony został Bank Hamburga. W 1618 r. Hamburg otrzymał tytuł Wolnego Miasta Cesarskiego i do dziś podtrzymuje swą tradycyjną autonomię. Kupieckie miasto zazdrośnie strzegło swej neutralności, co wyszło mu na dobre w czasie Wojny Trzydziestoletniej, gdy zamknięto bramy Hamburga, chroniąc miasto przed falą zniszczeń, która przeszła przez północne Niemcy.

Nadając tempo karkołomnej industrializacji Niemiec i przodując w budownictwie okrętów, do czasu I wojny światowej Hamburg był jedną z bogatszych europejskich metropolii. Hamurg-Amerika Linie zapanowały nad morzami jako największa kompania przewozowa na świecie. Jako pierwszy przystanek dla bombowców RAF-u za Morzem Północnym, miasto dostało solidnie po grzbiecie w czasie

II wojny światowej. W zatłoczonych kamienicach przy porcie, który stanowił główny cel aliantów, mieszkały tysiące robotników portowych podczas jednego tylko nalotu zginęło 50000 osób cywilnych. Temperatura na ulicach sięgała lOtTC, a niemal połowa zabudowy miasta legła w gruzach. Na szczęście, najbogatsze niemieckie miasto stać było na odbudowę większości ceglanych budynków pokrytych miedzianymi dachami, tak charakterystycznych dla północnych Niemiec.

Problemem Hamburga jest nadal planistyka urbanistyczna od końca lat sześćdziesiątych aktywny ruch na rzecz odnowy zabytków wałczył o odrestaurowanie starych budowli. W początkach lat 80. wybuchły gwałtowne zamieszki sprowokawa- ne przez policjantów, którzy chcieli usunąć z budynków anarchistów i lewicowych intelektualistów protestujących przeciwko spekulantom nieruchomościami, którzy je wykupili. W końcu protesty odniosły skutek i obecnie w Hamburgu restauruje się i zabezpiecza zabytki, nawet jeśli należą one do prywatnych właścicieli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>