SAKSONIA – ORIENTACJA

Drezno, stolica landu (kraju związkowego) Saksonii, położone jest wspaniale nad rzeką Łabą. Około 80 km (w kierunku południowo-wschodnim) dzieli je od granicy z Czechami, a od Berlina (w kierunku północnym) odległe jest o 180 km. To liczące 500000 mieszkańców miasto szybko staje się ważnym węzłem komunikacyjnym łączącym Europę Zachodnią z Europą Wschodnią. Z dworca Dresden Hauptbahnhof pociągi odjeżdżają do Warszawy, Paryża. Krakowa, Berlina, Budapesztu, Kopenhagi, Monachium i Frankfurtu. Drugi dworzec kolejowy. Bahnhof Dresden Neustadt, usytuowany po przeciwnej stronie Łaby, jest łudząco podobny do swojego kolegi stąd odjeżdżają pociągi w kierunku Lipska i innych miast wschodnich Niemiec. Nie daj się nabrać na podobieństwo w wyglądzie zewnętrznym obydwu dworców. Jeśli jednak się to komuś przydarzy (nie tobie pierwszemu), pociągi między nimi kursują co 20 min, poza tym są jeszcze połączenia tramwajowe (# 3, 11, i 26).

Łaba dzieli Drezno na dwie części. Starówka (A łtstadt) znajduje się po tej samej stronie rzeki co Hauptbahnhof. Neustadt w paradoksalny sposób stał się najstarszą częścią miasta, jako że uniknął wojennego bombardowania. Na południe od Starego Miasta położone są kontrastujące ze sobą przedmieścia Plauen i Strehlen. W Dreźnie właśnie kończy się akcja zmiany pochodzących z epoki socjalistycznej nazw ulic i placów. Plan miasta dostać można w biurze turystycznym, albo w jakimkolwiek stoisku z pocztówkami – jeśli cena wynosi poniżej 5 DM, należy spytać z którego roku jest ten plan.

Uwaga! Pomimo zewnętrznego upiększenia, Drezno traci na uroku z innych względów – nasila się przemoc i drobna przestępczość, chociaż nadal nie jest tutaj wcale gorzej niż w wielu dużych miastach Europy. Chaos ekonomiczny przyczynił się też do wzmożenia aktywności skinheadów. Ich nienawiść skierowana jest przede wszystkim przeciwko Polakom, Afrykanom, przybyszom z państw Środkowego Wschodu i wietnamskim gastarbeiterom. Prawie wszystkie przejawy agresji na tle rasowym bądź narodowym mają miejsce w dzielnicach zamieszkanych przez ludność poszkodowaną w wyniku przemian gospodarczych. Turyści o kolorze skóry innym niż biały oraz osoby w sposób wyraźny odróżniające się od Niemców powinny trzymać się zawsze Starego Miasta {Altstadt), licznie odwiedzanego przez wycieczki, a nocą zachować ostrożność w części miasta położonej na północ od Louisenstr. w dzielnicy Dresden-Neustadt, w dzielnicach przemysłowych usytuowanych na przedmieściu Strehlen oraz w położonych dalej na południe częściach miasta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>