ROZRYWKI W MIEŚCIE HAMBURG

Jako stolica kulturalna Północy, Hamburg inwestuje w sztukę wielkie ilości pieniędzy i wysiłku. Staatsoper, Dammtorstr. 28, jest siedzibą jednego z lepszych zespołów operowych w Niemczech, zmagając się z Monachium o prymat. Szefem istniejącego przy operze zespołu baletowego jest od dziesięciu lat John Neumier, który uczynił z niego niekwestionowaną taneczną potęgę narodową. Dla tych, którzy lubią muzykę, a nie znoszą opery, jest mnóstwo orkiestr – trzy największe z nich to orkiestra symfoniczna, filharmoniczna i Nord-Deutscher-Rundfunk, Koncerty lżejszej muzyki, popularne musicale i kabarety transwestytów wystawiane są w Operettenhaus Hamburg, w Neu Flora Theater i na wielu mniejszych scenach. Dokładne informacje o programach, cenach i biletach można uzyskać w biurze turystycznym.

Deutsches Schauspielhaus, Kirchenalle 39, nie daje się zepchnąć w cień miejskich instytucji muzycznych tutejsze przedstawienia słyną w całych Niemczech z wysokiej klasy, budząc jednocześnie wiele kontrowersji. Jednym z kilku wybitnych reżyserów, którzy w latach osiemdziesiątych stanęli na czele niemieckiego środowiska teatralnego jest Peter Zadek. Reżyserowane przez niego sztuki z repertuaru klasycznego i współczesnego zawierają zawsze oryginalne, niekiedy szokujące elementy. Na większość spektakli studenci mogą nabyć bilety za pół ceny w Abendkasse, która z reguły otwierana jest na godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia. W lipcu i sierpniu większość teatrów jest nieczynna, ale za to odbywa się w tym czasie festiwal sztuki Hamburger Sommer. Dokładny program można uzyskać w informacji turystycznej. W biurze turystycznym w Hansa-Viertel (patrz: powyżej) mieści się budka Theaterkarten Last-Minute, gdzie sprzedaje się bilety na wszelkiego rodzaju imprezy.

Bogata scena muzyczna Hamburga jest w stanie zadowolić różne gusty. Jazz tradycyjny w najlepszym wydaniu rozbrzmiewa w Cotton Club (patrz Życie Nocne, poniżej), a w niedzielne poranki również w budynku Giełdy Rybnej na Fischmarkt. Koncerty słynnych zespołów rockowych odbywają się na Große Freiheit, Große

Freiheit 36 (» 319 36 49), i w dokach, Spielbudenplatz 19 (»319 43 78). Fabrik przy Bamerstr. 36 w AJtonie («39 10 70), to słynny klub z rozrzutem stylistycznym od punka do funka. Najlepsze źródła informacji o wydarzeniach w mieście to Szene. Oxmox i Prinz (do nabycia na stoiskach z prasą do wglądu w schroniskach).

Jeśli chodzi o festiwale, to hamburczycy najbardziej upodobali sobie Hafengeburtstag, obchody „Urodzin Portu”. Hamburg zawdzięcza dostatnie życie pewnemu dniu w 1189 r., w którym miasto otrzymało przywilej budowy portu, i nadal uważa za stosowne upamiętnianie tej rocznicy przez jeden weekend na początku maja. Imprezy odbywają się na morzu i na lądzie. W 1994 r., Hafenburtstag przypada na 6-8 maja. Na trzy miesiące w roku (poł. III-poi. IV, VIH i XI), Heiligengeistfeld, teren na północ od Reeperbahn, zamienia się w potężny park rozrywki mnóstwo tu wówczas różnych budek, kiosków i wszelakich atrakcji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>