ROZRYWKI I ŻYCIE NOCNE W SAKSONII

Dla tych, którzy są przekonani, że życie nocne we wschodnich Niemczech sprowadza się do siedzenia przy białych plastykowych stolikach i upijania się w Imbiß, Drezno może stanowić pewne zaskoczenie. Altstadt (zwłaszcza okolica Brühlscher Terasse) i Hauptstraße stanowią samo centrum rozwijającej się sieci kawiamii. Jednak w rozrywkowej ofercie Drezna najbardziej wartościowa jest jego scena rockowa. Od skrzyżowania Alaunstr. z Louisenstr. w Neustadt, rozpoczyna się drezdeńska dzielnica kultury alternatywnej, którą porównać można z Krcuzbcrgiem, podobnie alternatywną dzielnicą Berlina. Dominują heavy metal i speed metal oraz rap, a atmosfera jest zdominowana przez hardcore (i szalenie antyneonazistowska).

Szkoda z tego rezygnować, ale trzeba też pamiętać, żeby nie chodzić samotnie zbyt późno, zwłaszcza w takich niezbyt bezpiecznych miejscach jak Neustadt. Miejscowy magazyn Blitz, bezpłatnie rozdawany w biurach turystycznych zamieszcza kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, ale SAX(2.50 DM, dostępny w każdym kiosku z gazetami) posiada pełniejsze informacje i jest najlepszym źródłem informacji o Szene w Neustadt.

Przez kilka stuleci Drezno było znaczącym ośrodkiem życia teatralnego, operowego i muzycznego. We wspaniałym budynku Semper-Oper odbywały się premiery wielu największych dzieł Straussa i Wagnera, i dla osób znających język niemiecki Drezno wciąż oferuje różne gatunki dramaturgiczne. Wraz z łatwym dostępem do kina amerykańskiego i zniknięciem sponsorowanych przez państwo biletów do teatru w cenie 25 pf, wielu mieszkańców Drezna postanowiło obyć się bez takiej dawki sztuki jak kiedyś, co sprawia, że łatwiej jest teraz zdobyć bilety.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>