QUEDLINBURG

Urodę Quedlinburga trudno oddać na papierze. Żadne inne miejsce w Harcu nie może równać się z tym miastem. Niemal każdy zakątek pełen jest domów z muni pruskiego, które wyglądają tak jakby stały tu od 919 r., kiedy to Henryk I oczekiwał na rynku na wiadomość o wybraniu go cesarzem. Przez minione czterdzieści lat Quedlinburg był nieco zaniedbany, jednak teraz mieszkańcy miasta z zapałem odmalowują i naprawiają co się da. Niedawno Quedlinburg stal się na swój sposób sławny z powodu międzynarodowej afery związanej z kradzieżą dzieł sztuki. W 1945 r. średniowieczne manuskrypty oraz inne skarby kościelne ukryte zostały w jednej z piwnic w mieście, żeby zabezpieczyć je przed bomabardowaniami. Przez przypadek odnalazł je żołnierz amerykański, zapakował wszystko do plecaka i zabrał z sobą do domu w Teksasie. Historia wyszła na jaw dopiero niedawno, po jego śmierci, kiedy spadkobiercy usiłowali pozbyć się trefnego towaru. Rząd niemiecki wszczął miażdżącą bitwę prawną i w efekcie to nieduże miasteczko odzyskało łup wojenny, teraz wystawiony na pokaz w zamku Burgberg, górującym nad miastem.

Henryk I dokonał żywota w 936 r. w obrębie murów pierwotnego Burgberg, starej saksońskiej twierdzy. Obecna, XIII-wieczna budowla, była ulubionym miejscem pobytu wdów po rządzącyh i niewygodnych krewnych. Zespół zanikowy ( 03946/27 30) składa się z trzech części: muzeum zanikowego (Schloßmuseum), ogrodu zamkowego (Schloßgarten) oraz Stiftskirche. Muzeum przedstawia przede wszystkim dzieje miasta, od zarania do dnia dzisiejszego (wt.-nd. 10.00-18.00 X-IV wt.-nd.

– 9.00-17.00). W Stiftskirche, kościele zamkowym, wystawione są skradzione dzieła sztuki, które powróciły już z Teksasu. Do kościoła dostać się można jedynie z przewodnikiem, godziny zwiedzania w 1994r. być może zostaną przedłużone. (Oprowadzanie co pół godz. V-X wt.-sb. 11.00-16.30 XI-IV wt.-sb. 11.00 i 14.00, nd. 14.00). Schloßknig to restauracja z tarasem na szczycie góry, w której na konsumpcję pozwolić sobie może przebywająca w zamku rodzina królewska. Zwykłym śmiertelnikom pozostaje powłóczyć się po ogrodach wokół zamku albo też zejść w dół, mijając po drodze rzędy starych domów, przycupniętych blisko siebie na stoku wzgórza.

Feininger museum, Finkenherd 5a (w 03946/22 38) u podnóża zamku posiada wystawę pełnych żaru prac malarzy ekspresjonistów, którzy należeli do kręgu die Brücke (IV-IX wt.-nd. 10.00-12.00, 13.00-18.00 X-III wt.-nd. 9.00-12.00 13.00-17.00),

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>