PUTBUS, LAUTERBACH I VILM

Putbus, znane potocznie jako „Weifierdorf’, czyli „Białe Miasteczko” zostało założone w 1810 r. przez księcia Maltera von Putbus jako jego prywatna rezydencja i letnisko. Budowę Putbus, według starannie przemyślanych planów, rozpoczęto na początku XIX w., w modnym wówczas stylu neoklasycystycznym. Bahnłioferstr. prowadzi z dworca kolejowego do Circus, okrągłego placu otoczonego śnieżnobiałymi willami i pałacykami. Alieestr. można dojść do parku pałacowego w stylu angielskim, który w bardziej bezpośredni sposób świadczy o upodobaniach estetycznych księcia. Można się tu wygodnie rozłożyć i zrelaksować, rozkoszując się pięknem przyrody. Natomiast sam pałac wyburzono w 1962 r. jako „symbol dekadencji“. Do dziś zachował się jedynie pomnik księcia oraz resztki tarasu.

Prywatne biuro turystyczne, Bahnhofstr. 2 ( 038301/605 13) zajmuje się rezerwacją noclegów za słoną opłatą 10DM (noclegi od 20DM pn.-pt. 9.00-18.00, sb. 10.00- 14,00). Na dworcu kolejowym można wypożyczyć rowery za 10-12DM za dzień.

Mijając dość niezwykły teatr, dochodzi się do rynku i kolejnych budowli z początku XIX w., otaczających mniejszy park. W Putbus można wsiąść do parowej kolejki wąskotorowej, znanej jako Rasender Roland („Pędzący Roland”) i przekonać się, jak podróżowano w dawnych, dobrych czasach. Roland mknie wśród sennych pól i cienistych lasów bukowych z zawrotną prędkością 30 km na godz. (przejazd w jedną stronę 7DM, ważny bilet Tramper-Monats, moż.liwość przerw w podróży w ciągu tego samego dnia).

Na wschód od Putbus leży Lauterbach, gdzie podziwiać można plażę i piękne neoklasycystycznc uzdrowisko, zbudowane również przez księcia Putbus. Na wyspie Vilm, na południe od Putbus i Lauterbach, znajdował się niegdyż pitnie strzeżony ośrodek wypoczynkowy dla encrdowskich boruzów partyjnych. Dla pospólstwa wstęp był surowo wzbroniony, co podsycało plotki i domysły. Obecnie znajduje się tu otwarty dla wszystkich rezerwat przyrody. Z Lauterbach można się wybrać na wycieczkę promem wokół Vilm (prom odpływa śr. czw. isb.-pn. o 10.00,13.00 i 15.00 wt. i pt. 10.00, 13.00, 15.00 i 17.00 12DM, dzieci 6DM). Promy tylko opływają wyspę, żeby na niej wysiąść, trzeba mieć specjalne zezwolenie – szczegóły uzyskać można telefonicznie (»605 13).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>