Okolice Weimaru: Buchenwald

W Buchenwaldzie, gdziekolwiek się obrócisz, wszędzie natkniesz się na szczątki tych, którzy zginęli w tutejszym obozie koncentracyjnym. Nawet ulice miasta pokryte były prochami więźniów. Niełatwo zapomnieć taki widok.

Do obozu trudo dostać się publicznymi środkami komunikacji. Trzeba wsiąść w autobus podmiejski #31 odjeżdżający z pobliża dworca kolejowego w Weimarze (7.00,8.15,12.00,14.00, i 15.00 dodatkowe kursy są nieregularne kursy szczególnie niepewne w pn.). Można także pojechać autobusem #6 z śródmieścia Weimaru (kierunek „Etterburg”): Buchenwald, ale nawet jeśli poprosimy kierowcę o wysadzenie na przystanku najbliżej od obozu, to i tak nadal będziemy mieli przed sobą do przejścia 5 km.

Od 1937 do 1945 r. w obozie koncentracyjnym przetrzymywano 250000 Żydów, więźniów politycznych, Cyganów oraz homoseksualistów – większość z nich nie przeżyta Holocaustu. To, co pozostało po obozie, tworzy Nationale Mahn-und Gedenkstätte Buchenwald (Pomnik Narodowy w Bunchwaldzie). Znaki prowadzą do dwóch miejsc: KZ Lager lub do Gedenkstätte. Te pierwsze dotyczą pozostałości obozu, podczas gdy drugie doprowadzą do poważnego w wymowie pomnika wznoszącego się nad doliną. W biurze oznaczonym „Anmeldung” można zapytać o projekcję angielskojęzycznej wersji filmu dokumentalnego „O Buchenwald”. Regularne projekcje odbywają się w wersji niemieckojęzycznej, ale bariera językowa z pewnością nie będzie stanowić przeszkody w należytym odebraniu tych wstrząsających obrazów. Można spodziewać się przeprosin ze strony obsługi za treść filmu wyolbrzymiającego dzieje więzionych komunistów (film pochodzi sprzed 1989 r.), podczas gdy zamordowano tutaj tak wielu Żydów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>