Okolice Weimaru: Buchenwald – ciąg dalszy

Od czasu zjednoczenia wystawa ogniskuje się nie tyle na więzionych tutaj w czasach Trzeciej Rzeszy niemieckich komunistów na lata 1945-1950, kiedy to sowieccy okupanci wykorzystali obóz do przetrzymywania 32000 Niemców, w większości byłych nazistów i przestępców wojennych, ale także przeciwników komunistycznego reżymu. 10000 z tych więźniów zginęło z głodu i od chorób. Dla tych, którzy przybyli tu opłakiwać zamordowanych, bolesny jest ciągły brak pełniejszego przedstawienia historii obozu zagłady w czasach nazistowskich oraz jego ofiar. W ciszy otaczającej stare budynki uderza przedłużające się milczenie wokół wielu innych więźniów Buchenwaldu: Żydów, Cyganów, homoseksualistów oraz inne grupy, wobec których żaden z obu reżymów nie jest całkowicie wolny od winy. Cisza ta otacza wiele z opowiedzianych nie opowiedzianych historii o obozie. (Omówienie niektórych kwestii związanych z aktualną interpretacją Holocaustu, zob. Historia, kultura i życie codzienne, powyżej).

Poniżej budynku administracji rozciągają się pozostałości po obozie, łącznie z muzeum historycznym i wystawą sztuki antyfaszystowskiego ruchu oporu. Obie części zostały uzupełnione o materiały dotyczące wykorzystania obozu przez sowietów. Na miejscu niegdyś zajmowanym przez baraki, w których trzymano dzieci żydowskie, 9 listopada 1993 r. – w 55. rocznicę „nocy kryształowej” (Kristallnacht), kiedy nazistowska kampania skierowana przeciw europejskim Żydom przybrała na gwałtowności-położony został pamiątkowy kamień. Ścieżka z prawej strony, stojąc twarzą do bramy głównej, prowadzi do surowego pomnika ku czci tych, którzy zginęli tu w czasie, gdy obóz był w rękach komunistów.

Muzeum i budynek z salą projekcyjną czynne są od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-17.45 (X-III 8.45-16.45). Archiwum obozowe czynne jest od wtorku do piątku dla wszystkich, którzy poszukują śladów po rodzime lub bliskich osobach w latach 1938-1945. Obecnie planuje się rozszerzenie zasobów archiwum. Teren pomników można odwiedzać do zmroku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>