Okolice Rudolstadt: Groß Kochberg

Z Rudolstadt do Groß Kochberg dotrzeć można autobusem #21 (40 min, 10 dziennie) lub szlakiem pieszym 8 km w kierunku północnym. Położony jest tutaj Schloß Kochber, piękny pałac otoczony fosą. Kiedyś był on letnią rezydencją Charlotte ron Stein, która stała się inspiracją wielu żarliwych wierszy miłosnych Goethego. Goethe i Frau von Stein igrali tutaj w otoczeniu ogrodu w stylu angielskim, podczas gdy mąż Charlotty przebywał wraz z dzećmi w Weimarze. Oboje utrzymywali swój namiętny związek przez 10 lat, póki Goethe nie umknął do Włoch, żeby uporządkować swoje życie. Kiedy po dwóch łatach powrócił, zapałał uczuciem do prostej robotnicy fabrycznej, o 20 lat młodszej od niego. Rozgoryczona Frau von Stein natychmiast zwróciła Goethemu wszystko, co od niego otrzymała. Gdy Goethe odwdzięczył się tym samym gestem, publicznie spaliła swoje listy do niego i napisała złośliwą tragedię Dido, która była słabo zamaskowanym atakiem na poetę. (Pałac wt.-nd. 9.00-12.00 i 13.00-17.00, IX-ÍV śr.-nd. 9.00-12.00Í 13.00-17.00. Wstęp 3 DM, studenci 2 DM).

Jeśli planuje się jednodniową wycieczkę autobusem, trzeba uważać, żeby nie przegapić ostatniego kursu z Groß Kochberg do Rudolstadt około 18,00. (Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy 226 12. Autobusy odjeżdżają z przystanku po lewej stronie dworca w Rudolstadt). Znaki przed pałacem wskazują drogę do Rosas Bauemstübel, jednej z nielicznych restauracji w okolicy. W porze obiadowej warto wspróbować Bauernfrühstück, 5,50 DM (wt.-nd. 11.00-21.00).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>