Okolice Lipska: Naumburg

Pomiędzy Lipskiem i Weimarem wznosi się Naum burger Dom. Budowę olśniewającej katedry rozpoczęto w 1042 r. ale swój blask świetności zawdzięcza ona działającemu dwa wieki później Mistrzowi z Naumburga (Naumburger Meister), jednemu z największych niemieckich mistrzów dłuta. Byl on tak skromny, że pozostawiając po sobie dwanaście figur wyrzeźbionych w ścianie katedry, żadnej z nich nie sygnował własnym imieniem. Olbrzymia katedra jest skomplikowaną budowlą gotycka absyda wciśnięta jest między dwa zespoły wież – romańskii i gotycki. We wnętrzu wyrzeźbiony przez Mistrza, nasycony uczuciem fryz przedstawiający Pasję Chrystusową z postaciami dwunastu rajców miejskich wznosi się nad kolejnymi zastępami turystów, szurającymi nogami po katedrałnej posadzce. Św. Franciszek z Asyżu oraz jego przyjaciele-zwierzęta umieszczeni wysoko na słupkach balustrady wschodniego chóru to rzeźby odlane z żeliwa nie będące dziełem Mistrza, chociaż są równie fascynujące. Do katedry z dworca dostać się można kierując się w prawo, wejść w Markgrafenweg, idąc do końca tej ulicy, w lewo pod górę brukowaną ścieżką zgodnie ze znakami (pn.-sb. 9.00-17.30, nd. 12.00-17.30 wstęp 3,50 DM, studenci i emeryci 2 DM).

Pozostała część miasta nadspodziewanie szybko odżyła po 45 latach bliskiego sąsiedztwa z Armią Czerwoną, która tu właśnie stacjonowała. Kierując się Steinweg obok katedry przez ładnie odnowiony Marktplatz dochodzimy do Wenzelkirche. Warto tam wstąpić, żeby obejrzeć dwa dzieła Cranacha, i wspiąć się na wieżę, jeśli została już ponownie otwarta, co zamierzano w 1994 r. (pn.-sb. 10.00-16.00, w zimie czas otwarcia uzależniony jest od kaprysu kościelnych wolontariuszy). Naumberg stanowi najciekawszą miejscowość, jaką można obrać na cel jednodniowej wycieczki – dogodnie położony w sieci kolejowej, z łatwym dojazdem z Lipska, Halle, Weimaru lub Erfurtu. Przy Lindenring, między katedrą a Wenzelkirche w biurze podróży Nur Touristic, mieści się komórka biura turystycznego (»03445/25 14). Zaopatrzyć się tam można w szczegółową mapę, oraz zarezerwać pokój w domu prywatnym (pn.-pt. 9.00-18.00, sb. 9.00-12.00). Głód można zaspokoić w którymś z lokali ulokowanych w uliczkach odchodzących od rynku, na jakieś specjalne niespodzianki w tej dziedzinie nie ma co liczyć. Jeśli planuje się przyjazd na jeden dzień, najlepszym wyjściem jest zabranie z sobą własnego prowiantu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>