Okolice Jeny: Dornburg

Najlepszym powodem przyjazdu do Jeny jest bez wątpienia bliskość Dornburga. Ta oddalona o 18 km na północ miejscowość może poszczycić się Dornburger Schlößer, zespołem trzech pałaców usadowionych w dolinie rzeki Saale. Dornburg słynie także z uprawy róż odbywające się w ostatni weekend czerwca Święto Róż upamiętnia rocznicę sutych uczt urodzinowych wydawanych tu przed wiekiem przez króla Karola Augusta. Mieszczanie dokonują wyboru „królowej jednego dnia”, która częstuje widzów słodyczami i jedzeniem. Miejscowi w ostatnim tygodniu sierpnia wkładają na głowy odświętne kapelusze w trakcie obchodów urodzin Goethego (tak jakby nie dosyć już było poświęcanej mu uwagi).

Najstarszy z zamków, Altes Schloß, został wzniesiony w 937 r., gdy Dornburg odwiedzali jeszcze cesarze. Tutaj odbyło się pierwsze zgromadzenie niemieckiego Reichstagu. Budynek służył także za więzienie zarówno dla reżymu nazistowskiego, jak i komunistycznego. Można się przyjrzeć, ale z daleka – wnętrze nie jest udostępniane publiczności. Letnie rezydencje Wielkiego Księcia von Sach- sen-Weimar-Eisenach, majestatyczny Barockschloß oraz frywolny Rokokoschloß, strzegą wspaniałych ogrodów różanych. To tutaj swe ogrodnicze umiejętności wypróbowywał Goethe podczas zabawiania swoją osobą kochanki, Charlotte von Stein (pikantne szczegóły, patrz: Las Turyński). Barokowy zamek mieści kolekcję królewskiego mienia, raczej przeciętnie atrakcyjną w porównaniu z rokokowym pałacem z 1740 r. Zwiedzający dostają na nogi luźne kapcie mające uchronić posadzki głównego hallu przed zniszczeniem, i mogą brać udział w nieskrępowanym zachwycaniu się sunąc po błyszczącej podłodze od jednego objet d’art do drugiego. (Wstęp 4 DM, studenci 2 DM. Codz. 9.00-12.00 i 13.00-17.00, X i III codz. 10.00-12.00 i 13.00-16.00, XI-I1 nieczynne. Ogrody codz. od świtu do zmierzchu, lub do 20.00, zależy, co będzie prędzej.)

W czasie świąt wszystkie 20 miejsc noclegowych w Dornburgu jest zajętych, ale poza tymi okresami jest szansa znalezienia noclegu za pośrednictwem Stadtverwaltung («036427/209), obok biura turystycznego, w ratuszu, tuż przy schodkach z zamków (pn., śr. i pt. 9.00-12.00, wt. 9.00-12.00 i 13.00-16.00, czw. 9.00-12.00 i 13.00-18.00). Schloßcafe w zamku barokowym oferuje ciastka, kawę oraz taras z widokiem na rzekę i bukietem świeżych róż na każdym stoliku.

Do Domburga dostać się można z Jeny pociągami odchodzącymi z Bahnhof Jena-Paradies przy Kahlmaische-Str., oddalonego o około 5 min piechotą od Bahnhof Jena-West (dworzec główny). Do miasteczka można sobie także urządzić przyjemną wycieczkę rowerową, trasa nie jest specjalnie trudna, chociaż niektórzy wolą zapewne zachować siły na przebycie 194 schodów prowadzących do zamków widocznych z dołu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>