Okolice Drezna: Miśnia (Meißen)

Miśnia ma tę przewagę nad Dreznem, że bomby II wojny światowej ledwie ją musnęły – ale też miasto niewiele rozwinęło się od czasu, gdy Szwedzi zniszczyli je w czasie wojny trzydziestoletniej. To miasto nad Łabą od XVIII w. stało się ośrodkiem przemysłu porcelanowego. Wtedy to August II Mocny zapadł na to, co jego bardziej filisterscy doradcy nazwali Porzellankrankheit (chorobą porcelanową), czyli manię kontrolowania przemysłu porcelanowego i kolekcjonowania najpiękniejszych wyrobów. Niemiecki humanista Winckelmann szydził ze sztuki miśnieńskich wytwórców lalek, a szczególnie z ich skłonności do zaspokajania niewyrafino- wanego gustu władcy, lecz wielu innych – jak ekscentryczny szlachcic czeski przedstawiony w powieści Bruce’a Chatwina UTZ – uległo obsesji na punkcie nieziemskiego piękna lalek z Miśni.

Prace restauracyjne oraz niezbyt zdecydowana modernizacja w czasach NRD dały niejednoznaczny rezultat. Miśnia jednak wyprzedzała Drezno do czasu renesansu) nadał pełno tam chwiejnie stojących domów z XVI i XVII w. Do Miśni najlepiej wybrać się na jednodniową wycieczkę z Drezna.

Po włóczędze po wąskich, romantycznych, choć zniszczonych ulicach, wspiąć się można do Albrechtsburga – zamku, katedry i twierdzy górujących nad miastem. Z dworca kolejowego Bahnhof Meißen, należy skręcić w lewo, przejść na drugą stronę ulicy do mostu dla pieszych przez Łabę, dalej ścieżką do końca, skręcić w prawo na Hahnemannplatz i iść pod górę. W tym eleganckim kompleksie budynków, wzniesionym w latach 1471-1498, zamieszkiwał cały poczet książąt saskich. To właśnie tutaj w 1710 r. August Mocny, elektor saski i sławny egoista (patrz: Drezno, powyżej) wybudował pierwszą w Europie, ściśle strzeżoną fabrykę porcelany (II-XII, codz. 10.00-18.00 ostatni zwiedzający wpuszczani o 17.00 wstęp 5 DM, studenci 3 DM). Z twierdzą sąsiaduje Meißener Dom, wczesnogotycka katedra, która jest podręcznikowym przykładem ówczesnego stylu. Cztery bezcenne figury z XIII w. znajdujące się za ołtarzem – wśród nich Otton I, który założył miasto w 986 r., Najświętsza Maria Panna, oraz św. Jan Chrzciciel – uważane są za dzieła dłuta Mistrza z Naumburga (codz. 9.00-18.00, XI-III 9.00-16.00 ostatni zwiedzający wpuszczani 40 min przed zamknięciem, wstęp 2,50 DM, studenci 1,20 DM muzyka organowa codz. o 12.00, koncerty sb. 18.00).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>