Okolice Drezna: Miśnia (Meißen) – kontynuacja

Miśnieńska fabryka porcelany była kiedyś strzeżona równie pilnie jak kwatera główna KGB, ponieważ obawiano się, że konkurencja wykradnie skomplikowaną technologię. Dzisiaj jednak każdy może zwiedzić Staatliche Porzellanmanufactur przy Talstr. 9. Schauhalle służy jako muzeum, w którym można obejrzeć gotowe wyroby (wt.-nd. 8.30-16.30, wstęp 5 DM, studenci 4 DM). W Schauwerkstadt obejrzeć można cały proces produkcji – od gliny do pomalowanych wyrobów z porcelany (dostępne są taśmy z objaśnieniami w języku angielskim, wt.-nd.

– 8.30-12.30 i 13.00-16.30, wstęp 4 DM, studenci 3 DM). Miśnieński Ratusz (Rathaus) w stylu gotyckim oraz Frauenkirche, z którego wieży porcelanowe dzwony odzywają się co 15 min, stoją przy Rynku Głównym (V-X, codz. 10.00-12.00 i 13.00-16.00).

Biuro turystyczne, An der Frauenkirche 3 (»03521/45 44 70) ma siedzibę za kościołem. Można stąd wziąć mapy lub znaleźć pokój w mieszkaniu prywatnym (30 DM od łóżka) za opłatą 4 DM (pn.-pt. 10.0018.00, sb.nd. 11.0015.00 XI-Wielkanoc, nieczynne w weekendy). W Miśni najlepiej przenocować w Jugendherberge (HI), Wilsdrufferstr. 28 (03521/45 30 65), niewielkim schronisku z widokiem na miasto, często zarezerwowanym do ostatniego miejsca. Z dworca dostać się tam można przechodząc przez kładkę dla pieszych i idąc dalej ścieżką do końca. Skręcić w lewo przez tory i cały czas pod górę aż do sklepu po lewej stronie – schronisko jest po drugiej Stronie ulicy. (Recepcja 7.00-10.00 i 17.00-20.00. Niema przerwy w ciągu dnia, nie zamyka się drzwi na noc. 12,50 DM, powyżej 26 lat 15 DM. Śniadanie wliczone w cenę.)

Meißener Fummel to bardzo puszysty, niemalże pusty w środku wypiek, który kiedyś dla przewoźników porcelany występował w podobnej funkcji jak kanarek w szybie górniczym. Wymagano od nich lak ostrożnego i płynnego powożenia, żeby ze świeżo upieczonych ciasteczek nie wyleciało powietrze. Wiele piekarni na starówce sprzedaje owe puszystości. Natomiast w Spargelzeit, Hahnemannplatz 17 w Sächsischer Hof, można wybierać między szparagami, szparagami i szparagami (codz.

– 11.30-14.30 i 17.30-23.00). Szparagi można też kupić bezpośrednio na targowisku z produktami wiejskimi (wt.-pt.). Miasto posiada również znacznie większą niż wynikałoby to z jego własnych potrzeb liczbę Weinstuben i Weinkellers. Dzięki temu, że kilka z nich ulokowało się przy trasie do Albrechtsburga, ta męcząca droga jest mniej wyczerpująca.

(Sächsische Schweiz)

Szwajcaria Saksońska przez długi czas była najbardziej ulubionym regionem wakacyjnym, a od czasu zjednoczenia najmłodszym parkiem narodowym Niemiec. „Szwajcarskość” nazwy region zyskał dzięki olśniewającemu krajobrazowi – nazwa kraju stanowi jedynie odniesienie. Klify z piaskowca wyłaniają się nagle z bogatej roślinności – ich wierzchołki oferują wspaniałe widoki na najbliższą okolicę, a wejście na górę świetną wspinaczkę. Region ten, położony o niecałą godzinę od Drezna, przy linii kolejowej Drezno-Praga, powinien stanowić obowiązkowy punkt wycieczek dla wszystkich, którzy sądzą, że Niemcy Wschodnie to tylko różne odcienie szarości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>