OKOLICE BUDZISZYNA

Obecnie w mieście rzadko słyszy się język łużycki, ale regularnie kursującymi autobusami dojechać można do takich wiosek jak Panschwitz-Kuckau lub Neuschwitz, gdzie język ojczysty i barwne, tradycyjne stroje Łużyczan są na porządku dziennym. Jeśli przyjedzie się tu we właściwym czasie, można trafić na obchody jednego ze świąt katolickich. Główną atrakcją roku jest Wielkanoc, kiedy to ludność Budziszyna i okolic gromadzi się, żeby konno „głosić dobrą nowinę”. Inne popularne święto odbywające się 25 stycznia nosi nazwę ptasich godów (Vogelhochzeit). W owym dniu łużyckie dzieci, ubrane w niezdarne ptasie przebrania, biegają skrzecząc po wsi, co symbolizować ma wdzięczność ptaków za ziarno rzucane im przez przyjaznych ludzi.

Jeśli ktoś przed udaniem się na tę uroczystość pragnie dowiedzieć się o niej więcej, informacje na ten temat, ja k również szczegóły dotyczące komunikacji uzyskać można w Sorbische Kultur-Infoimation, Kurt-Pchalek-Str. 26 (»03591/421 05 w Budziszy- nie, za rogiem od poczty (pn.-pt. 9.00-16.30). Informacje na lemat kursowania autobusów w regionie najlepiej zdobyć na dworcu Überlandlinien, przy Au- gust-Bebel-Platz, skąd odpływają statki na dalsze odległości. Tam znajdują się również rozkłady jazdy autobusów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>