LÜBBEN

Dobrze jest obrać Liibben za punkt rozpoczęcia wędrówki po Dolnym Spreewaldzie (Unter Spreewaldj rozciągającym się na północ w kierunku Leibisch. Zabytkowa wieża zamkowa (Schloßturm) spogląda na port, który drogą wodną łączy się ze Sprewą. Z Berlina do Liibben można w godzinę dojechać pociągiem lub autostradą Berlin-Cottbus. Starówka (Altstadt) Liibben poszczycić się może niedawno odnowionym Paul Gerhardt Kirche, kościołem nazwanym tak dla upamiętnienia sławnego twórcy hymnów religijnych. Gerhardt, drugi po Marcinie Lutrze twórca tego gatunku jest pochowany we wnętrzu, które zwiedzać można jedynie w grupach z przewodnikiem organizowanych przez biuro turystyczne. Z dworca do kościoła i głównego rynku trzeba skręcić w prawo w Bahnhofstr., potem w lewo na Logenstr., w prawo na Friedenstr., i potem w lewo na Spreeuferstr. Na światłach należy skręcić w prawo w Hauptstr. Na Hauptstraße można zauważyć różnicę w poziomie położenia tej ulicy w stosunku do rynku. W czasie wojny trzydziestoletniej ta część miasta była niszczona i odbudowywana tak często, żc poziom ulicy podniósł się.

Biuro turystyczne (t’rcmdenverkehrsvereuU w Liibben, Lindenstr. 14 (»03546/30 90, fax 25 43), przy samym porcie, dostarcza mapy szlaków oraz wyszukuje wolne pokoje (głównie dwójki, 25 DM od osoby) za opłatą 5 DM. Poza tym za 10 DM można tam wypożyczyć rower (pn.-śr. 13,00-18.00, wt., czw.-pt. 9.00-18.00). Wypożyczalnia rowerów prowadzona jest też na dworcu kolejowym (10 DM, codz.

– 7.00-21.00). Fahrmannsverein Lübben/Spreewald, Ernst von Houwald Damm 16 (»71 22 lub 80 05) oferuje wycieczki statkiem (P/2-8 godz, 6-22 DM). Statek odpływa ze Slrandcafe-Kahnan Legestelle po 10.00, natychmiast po zebraniu kompletu pasażerów. Z biura turystycznego trzeba iść prosto, przejść przez most i dalej w prawo. Można także skorzystać z wypożyczalni łodzi wiosłowych i kajaków Bootsverleih Gebouer przy Lindenstr, (»7! 94). Z biura turystycznego trzeba iść prosto i skręcić w prawo przed mostem. Ceny wynajmu wynoszą od 21 DM dziennie za jednoosobowy kajak.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>