LÜBBEN – CIĄG DALSZY

Do Jugendherberge Liibben (Hl), Zum Wendenfürst 8 (»03546/30 46) z dworca kolejowego dochodzi się po półgodzinnym marszu: trzeba skręcić w prawo po przejściu kawałek Bahnhofstr. aż do końca Luckaucr Str., tam w prawo i w pierwszą ulicę w lewo, w Eisenbahnstr., przeciąć Pushkinstr. i iść dalej Dorstr, do miejsca, gdzie ulica ostro skręca w stronę trzech szarych budynków nad wodą. Wyposażenie schroniska jest równie wiejskie co okolica, ale obsługa jest sympatyczna. (Recepcja czynna po 15.00. Drzwi zamykane o 22.00. 15,50 DM. powyżej 26 lat 19 DM. Śniadanie wliczone w cenę.) Kemping znajduje się w Am Burglehn (» 03546/70 53), także kawałek drogi poza miastem. Z dworca kolejowego trzeba skręcić w prawo z Bahnhofstr., w lewo z Luckauerstr., w prawo w Burgtehstr. i iść dalej ścieżką do samego kempingu. Jedną z tańszych restauracji w mieście jest Gaststätte „Kinoklause” po przeciwnej stronie od kościoła przy Poststr. Podawany tam sznycel z grzybami i frytkami (6 DM) jest bardzo dobry (pn.-pt. 8.00-24.00, sb. 14.00-24.00, sb. 10.00-24.00). Zakupy żywności, łącznie z Spreewaldgurken, słynnymi piklami ogórkowymi, najlepiej robić w Waemer’s Fruchtoase przy Bahnhofstr. Od wtorku do piątku przed kościołem odbywa się targ.

Niedaleko Lübben znajduje się Straupitz. które pewnie popadłoby w zapomnienie, gdyby nie niezwykły kościół, który z nieznanych powodów postawił tu słynny architekt Karl Friedrich Schikel. Do ocalonego od zapomnienia Straupitz dotrzeć można statkiem lub autobusem (z Logenstr. autobus # 665 w kierunku „Vetschar”, także autobus #700 w kierunku „Cottbus”, albo autobus #708 w kierunku „Straupitz”, wszystkie jadą do Straupitz Dorf). W biurze turystycznym w Lübben warto dowiedzieć się o wycieczki z przewodnikiem, które są zresztą jedynym sposobem na wejście do kościoła.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>