LAS TURYŃSKI (Thüringer Wald)

„Okolica jest wspaniała, bez reszty wspaniała…nurzam się w boskim świecie” – tak przed przeszło 200 laty pisał Goethe w liście z Lasu Turyńskiego. Pełne zachwytu stwierdzenie Goethego do dzisiaj nie straciło swojej aktualności. Łagodne grzbiety górskie, w sezonie zimowym doskonale tereny narciarskie, oraz zacisze sosnowego Lasu Turyńskiego przyciągały Niemców od wielu pokoleń. Ukryte pośród wzgórz miasteczka kwitły od bardzo dawna, stanowiąc natchnienie dla wielu niemieckich kompozytorów, filozofów i poetów. Najsławniejsi z nich, Goethe i Schiller, większość swoich najlepszych wierszy napisali właśnie tutaj. Lasy rozciągają się na południe od Eisenach, Weimaru i Erfurtu do granicy z Bawarią. Pociągami lub autobusami regularnie kursującymi z każdego z tych miast dojechać można do mniejszych, wtulonych w otaczające je lasy, miasteczek i wiosek.

Przez las ten wije się Rennsteig, słynny 168-kilometrowy szlak widokowy. Przed wojną był być może najpopularniejszym w Niemczech pieszym szlakiem turystycznym. Podręczniki historii datę jego powstania wyznaczają na 1330 r., ale miejscowa ludność twierdzi, że przetarły go prehistoryczne grupy myśliwych-zbieraczy. W latach podziału Niemiec szlak, jako potencjalną drogę ucieczki, w znacznej części zamknięto. Obecnie turyści mogą przebyć całą trasę z Hörschel koło Eisenach aż do Bawarii. Weterani pięciodniowej wędrówki potrafią całymi godzinami zachwalać uroki tej trasy. Erfurt, nowa stolica landu, bez wątpienia najbardziej nadaje się na miejsce rozpoczęcia wędrówki po Lesie Turyńskim. Biuro turystyczne (patrz: informator Erfurtu, powyżej) zaopatrzy was w przewodniki i mapy, jeśli planujecie dłuższą wycieczkę. Warto pamiętać, że zarówno zagraniczni turyści, jak i wygody, jakich mogliby oczekiwać, są tutaj rzadkością. Po angielsku porozumieć się można jedynie w większych biurach turystycznych, chociaż liczba broszur i innej literatury dostępnej w tym języku jest coraz większa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>