KAP ARKONA I VITT

Kap Arkona, jedyny przylądek Niemiec, to najbardziej na północ wysunięta atrakcja Rugii. Z Saßnitz można dojechać tam autobusem, który po drodze zahacza o Stubbenkammer, a dla tych, którzy chadzają własnymi ścieżkami, jest autobus do Putgarten (przesiadka w Altenkirchen). Z Putgarten idzie się niecały kilometr do malutkiej wioski Vitt (wym. fit). Gdy podchodzi się do niej, widać tylko biały, ośmioboczny kościół, ale jest tam i wioska schodząc fałdami klifów odkrywa się domy z trzcinowymi dachami. Ten niewielki port był niegdyś jednym z ważniejszych ośrodków handlu rybami na Rugii. Obecnie niezwykłym wzięciem cieszą się organizowane przez zaradnych rybaków wycieczki łódką dookoła Kap Arkona (łodzie odpływają codz. 10.00-18.00). Z Vitt można przejść jeszcze kilometr wzdłuż klifów, by dojść do Kap Arkona i ze smaganego wichrami szczytu napawać się widokiem na Morze Bałtyckie – do Szwecji -jest stąd tylko 77 km. Spoglądając ku zachodowi można wypatrzyć wijącą się wyspę Hiddensee (patrz: Okolice Rugii, poniżej). Przed zjednoczeniem dwie latarnie morskie na Kap Arkona znajdowały się na zamkniętym obszarze, należącym do Narodowej Armii Ludowej NRD. Po przejęciu ich przez Bundeswehrę, czteroboczna latarnia morska zaprojektowana w stylu klasycystycznym przez Schinkla, została udostępniona miłośnikom wspinaczki i pięknych widoków.

Biuro turystyczne (Informationsamt) Putgarten, Dorfstr. 15, (»038391/316), zaopatruje w szczegółowe mapy szlaków pieszych wokół przylądka (pn.-czw. 8.00- 16.00, pt. 8.00-12.00). Biuro turystyczne w Altenkirche, Karl-Marx-Str. 6 (»038391/293 lub 294) wyręczy nas w rezerwacji noclegów (pn.-pt. 8.00-17.00). Kemping Drewoldke ( 484) znajduje się zaraz na wschód od Altenkirche (recepcja 8.00- 21.00 5DM od osoby, 2DM za namiot IV-X).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>