HUSUM

Husum, miejscowość licząca niewiele ponad 20 tys., to ekonomiczna i kulturalne centrum targanej wiatrami Północnej Fryzji. Żyl tu w XIX w. pisarz Theodor Storm. Kutry rybackie i turyści wypuszcząją się stąd na Wattenmeer (morskie bagno), w kierunku wysp Halligen, słabo zaludnionego, ale ciekawego archipelagu w pobliżu wybrzeża (patrz poniżej).

Z Marktplatz, pośrodku miasta, można piechotą dojść do większości najciekawszych miejsc w Husum. Droga z dworca prowadzi Hcrzog-Adolf-Str. i w lewo Norderstr., która przechodzi w Großerstr. Na północnym skraju placu stoi XVII-wieczny ratusz. Dom urodzenia Theodora Stornia znajduje sie przy Marktplatz 9. Z tego uświęconego miejsca w lewo, w Twiete lub Hohlegasse dochodzi się do Binnenhafen, czyli portu wewnętrznego, z którego od Bóg wie kiedy wyruszają północnomorscy żeglarze. W pobliżu znajduje się Dom Theodora Stonna Wassereihe 31, dawna rezydencja pisarza zamieniona na muzeum. (Czynne sb.-pn. 14.00-17,00, wt.-pt. 10.00-12.00 i 14.00-17.00 XI-II wt., czw. i sb. 15.00-17.00. Wstęp 2DM.)

Schloß vor Husum, znajdujący się w odległości dwóch przecznic od rynku w przeciwną stronę, zbudowali książęta Got tort pod koniec XVI w., a późniejsza rozbudowa uczyniła z niego barokowy pałac. Jego wnętrza stanowią typowy przykład barokowej przesady w upiększaniu. (Czynne IV-X wt.-nd. 10.00-12.00 i 14.00-17.00. Wstęp 3DM, studenci 1,50DM. Bilety na koncerty 10DM, studenci 5DM.) Nissenhaus, Herzog-Adolf-Str. 25, który podarowała miastu bogata rodzina amerykańskich Niemców, mieści Muzeum Północnej Fryzji. Zasoby muzeum są w stanie oczarować zwiedzających – zawierają przedstawioną w fascynujący sposób opowieść o sztuce budowania grobli w Północnej Fryzji. a dla przejeżdżających tędy miłośników ornitologii, wystawę o okolicznych ptakach wędrownych (czynne codz. 10.00-17.00, XI-111 pn.-pt. 10.00-16.00 wstęp 4DM. studenci 2DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>