GROßE STUBBENKAMMER

Podczas zwiedzania Rugii nie sposób pominąć wspaniałych wapiennych klifów Große Stubbenkammer, do których łatwo można dostać się z Saßnitz. Wielki malarz romantyczny Caspar David Friedrich zakochał się w tych urwiskach i obrał je za główny temat swoich obrazów. Malowniczy, oznakowany szlak pieszy do Stubbenkammer (4 km) prowadzi obok jeziora Herthasee i dwóch megalitycznych grobów. Wśród formacji Große Stubbenkammer jest Königsstuhl (tron królewski), 110-met- rowy wapienny klif legenda głosi, że w dawnych czasach królowie Rugii musieli się wspiąć na górę, by przyjąć koronę na kamiennym tronie. Wieża obserwacyjna (wstęp 2DM, studenci 1DM) zapewnia równie wspaniały widok na klify i Morze Bałtyckie. Niestety, nie da się uniknąć wspaniałego widoku na tłumy z aparatami fotograficznymi, zwłaszcza w niedzielę. W poszukiwaniu spokoju można zejść stromymi, krętymi ścieżkami na pokrytą krzemieniami plażę-końcowy odcinek ścieżki składa się z drabin przymocowanych do skał. Punkt widokowy Victoriasicht, 5 min piechtą na południe od Königsstuhl, dostarcza wspaniałego widoku na klify.

Autobusy do Stubbenkammer odjeżdżają z dworca kolejowego w Saßnitz (pn.-pt. 8.15, 9.30, 10.30, i 14.30 sb.-nd. 9.30-10.30 i 14.30 aktualne informacje o kursowaniu autobusów można uzyskać telefonicznie (»03892/321 55). Najbliższy kemping to Campground Nipmerow (»038302/92 44), pod starymi bukami, nieopodal parku narodowego. Trzeba wsiąść w autobus w Saßnitz, i poprosić kierowcę, żeby nas wysadził na kempingu (recepcja codz. 6.00-22.00,5DM od osoby, 5DM za namiot pot. IV-X).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>