GOTHA – DALSZY CIĄG

Haus am Tivoli na rogu Cosmartstr. jest miejscem, gdzie August Bebel i inni założyli Partię Socjaldemokratyczną (SPD). Współczesna SPD, nie tak radykalna jak jej dziewiętnastowieczne wcielenie, nadal jest największą partią polityczną Niemiec. Tablica pamiątkowa umieszczona w epoce NRD upamiętnia kongres jako „chwalebny moment w dziejach niemieckiej klasy robotniczej”, pomimo tego, że Marks oskarżył socjaldemokratów o zaprzedanie sprawy proletariatu w ostro sformułowanej Krytyce programu z Gotha. Obecnie mieszkańcy Gotha usiłują uporządkować własną historię. Nie bardzo na razie wiadomo co zrobić z socjaldemokratyczną przeszłością tego miasta, tak więc Am Tivoli jast zamknięty na czas nieokreślony.

Z drugiej strony pałacu widoczny jest Hauptmarkt, skupisko XVII-wiecznych domów postawionych na zboczu o nachyleniu 45 %. Na wzgórze wkroczyły prace renowacyjne, nie robi to jednak zbyt wielkiego wrażenia. Zwłaszcza, że gdy rozpoczęto renowację starówki, biuro turystyczne tymczasowo przeniesiono z Marktplatz do mniej wykwintnej dzielnicy. Aktualny adres biura: Blumenbachstr. 1-3 (03621/540 36, fax 210 31 34). Należy skręcić w lewo (jeśli jesteś zwrócony w kierunku ratusza) w wąską Hützelsgasse, obok bloków mieszkalnych z czasów socjalizmu, i iść aż do biura. Można tam uzyskać informacje na temat pałacu oraz okolicznej części Lasu Turyńskiego, bądź też za opłatą 3 DM zarezerwować miejsce w kwaterze prywatnej (25-35 DM od osoby). Uwaga: w dniach sprzedaży biletów na Motórhead biuro przeżywa prawdziwe oblężenie.

Schronisko młodzieżowe w Gotha (HI), Mozartstr. 1 ( 03621/540 08, fax 269 23), mieści się podobno w budynku należącym do pałacu, ale nie można mieć wątpliwości, że nikt z członków rodziny królewskiej nigdy tutaj nie sypiał. Z dworca kolejowego trzeba minąć dwie przecznice idąc prosto przed siebie, schronisko jest po prawej stronie. (Recepcja 15.00-22.00. Niezbyt ściśle przestrzegana pora zamykania drzwi o 22.00, ale i tak w mieście nie ma czego szukać w porze nocnej. 15 DM, powyżej 26 lat 18 DM. Śniadanie wliczone w cenę), Restauracje w Gotha można by policzyć na palcach jednej ręki i nie wprawiają one w zachwyt. Najlepiej na Marki zaopatrzyć się w prowiant i zrobić sobie piknik pod jednym z wiązów w ogrodzie pałacowym, Gotha posiada częste połączenia kolejowe z Erfurtem i Eisenach. podróż do obu miast trwa 20 min.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>