DESSAU

W Dessau, położonym około 30 km na południe od Witlenbergi, znajduje się jeden z największych pomników architektury naszego wieku, lśniący budynek instytutu sztuki Bauhaus zbudowany wg projektu Gropiusa. Przez kilka lat, od 1925 do 1932 r., wykładowcy instytutu: Walter Gropius, Hannes Meyer, Laszló Maholy-Nagy oraz ich studenci zmagali się z estetycznymi implikacjami współczesności i usiłowali zharmonizować odpowiednią dla człowieka przestrzeń z dwudziestowieczną industrializacją. Jakby na ironię, Dessau posiada również świadectwa jednego z najmniej udanych przykładów sztuki architektonicznej ostatnich czasów – całe rzędy enerdowskich osiedli mieszkaniowych. Nic temu niewinni przybysze mogą spokojnie ominąć centrum miasta, żeby udać się do przyjemniejszych dzielnic leżących na północny zachód od dworca kolejowego.

Bauhaus powstał w Weimarze w 1919 r., ale presja wywierana na jego członków przez miejscową konserwatywną oligarchię zmusiła instytut do wyprowadzki. Swoje teorie artystyczneji konstukcyjnej jedności Bauhaus sprowadził do Dessau w 1925 r., a już w 1932 r. szkoła musiała szukać bardziej przychylnej atmosfery w tolerancyjnym środowisku Berlina. Ostatecznie jej członkowie rozproszyli się po świecie, gdy w 1933 r. naziści zmusili ich do całkowitego zaprzestania działalności w Niemczech. Pomimo niefortunnej konieczności ciągłego przeprowadzania się i zagrożenia samego istnienia szkoły, mistrzowie Bauhasu zainicjowali odrodzenie architektury, które znalazło swoją logiczną konkluzję w nowoczesnej elegancji drapaczy chmur większych miast Ameryki. Po wojnie, gdy Dessau odbudowywano, kształtna spuścizna Bauhausu popadła w zapomnienie w zalewie wielkich, szarych i odhumanizowanych budynków. Od 1977 r. Bauhaus. Gropiusallee 38 (»0340/70 51) znowu funkcjonuje jako szkoła wzornictwa. Obecnie ściany Bauhausu ozdabiają dzieła Bauhausmeisters: Gropiusa, Klee, Kandinsky’ego, Feingera i Mariannę Brandt. Przechodząc przez wystawę warto zwrócić uwagę na detale budynku – szyby w oknach, klamki – Bauhaus został zaprojektowany po to, aby go oglądano. Żeby z dworca kolejowego dojść do szkoły należy skręcić w lewo, wejść po schodach na górę i pójść w lewo nad torami kolejowymi. Potem skręcić w pierwszą przecznicę w lewo, w Kleiststr., i w prawo na Bauhausstr. (wt.-nd. 10.00-17.00, ostatni zwiedzający wpuszczani o 16.30 wstęp 4 DM, studenci i emeryci 2 DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>