CHEMNITZ

Przez czterdzieści lat stare miasto Chemnitz nosiło nazwę „Karl-Marx-Stadt”. W 1953 r. przemianowano je w akcie niezbyt wysublimowanego hołdu złożonego filozofowi, który nigdy nawet nie wspomniał o Chemnitz jako o mieście rodzinnym. Można tylko przypuszczać, że ojcu „przodującej doktryny“ nie wypadałoby protestować, gdyż w Chemnitz mieszkało mnóstwo robotników fabrycznych, których pozycja społeczna stanowiła sedno jego życiowej misji. Zjednoczenie przywróciło miastu dawną nazwę, ale nie uczyniło nic dla złagodzenia skutków nieprzemyślanej industrializacji – twórcy ponownej odbudowy Niemiec nie zadbali o Chemnitz należycie. Decyzja jego mieszkańców, aby pozostawić wszystkie pomniki, tablice oraz inne pozostałości ery socjalistycznej w niezmienionym stanie. posiada wymowę przewrotnej nostalgii. Jeśli chce się zobaczyć Karl-Marx-Str., albo przeczytać krzepiący napis: „Es lebt die mächtige Sowjetische Union.1″ (Niech żyje Związek Radziecki!), to właśnie tutaj jest okazja. Biuro turystyczne poinformuje nas, że trzeba się pospieszyć, zanim te pamiątki znikną, ale władze miasta zapewniają, że jednak trochę to potrwa.

Najciekawszymi atrakcjami Chemnitz są pozostawione w mieście dzieła sztuki inspirowane socjalizmem. Na każdego przechodnia przypada po jednym łub dwa, jednak nic nie jest w stanie przebić przygnębiająco pompatycznego popiersia Karola Marksa u zbiegu Str. der Nationen i Briickenstr. Zresztą sama Straße der Nationen jest stylowym dziełem z epoki przerażająco szeroka aleja wzdłuż której nastawiano za czasów socjalizmu mnóstwo pudełkowatych wież, mających przypominać pewne poststalinowskie dzielnice Moskwy. Sukces przedsięwzięcia jest przytłaczający, nawet wielkie tablice reklamowe Mercedesa i Siemensa, jakie pojawiły się tutaj ostatnio, nie są w stanie zepsuć zamierzonego efektu. Str. der Nationen dochodzi się do skromnych pamiątek po rozległym niegdyś Starym Mieście. Wielkie strategiczne znaczenie Chemnitz gwarantowało ciężkie bombardowania alianckie podczas ostatniej wojny. Praktycznie wszystkim, co pozostało jest Roter Turm (czerwona wieża), dwunastowieczna pozostałość po murach miejskich (wt.-nd. 9.00-18.00, wstęp 2 DM, studenci i emeryci 1 DM) oraz stary ratusz, wraz z secesyjnymi budynkami wokół niego. Bliżej dworca kolejowego znajduje się Museum am Theaterplatz, ze zbiorami malarstwa, eksponatami dotyczącymi miejscowej historii oraz zbiorami przyrodniczymi wystawionymi w obszernej sali za grupą skamieniałych drzew (wt. i czw.-nd. 10.00-18.00, śr. 10.00-21.00 wstęp 3 DM, studenci i emeryci 2 DM). Hotel Chemnitzer Hof, także przy Theaterplatz jest jedną z ostatnich oryginalnych budowli stworzonych przez architektoniczną szkołę Bauhausu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>